Co Vás v práci baví?

U jaké činnosti v práci zapomenete na to, kolik je hodin a kdy je konec pracovní doby?
U čeho se cítíte užitečně, že děláte to, co umíte a má to smysl?
S kým se Vám v práci dobře spolupracuje?
Čím Vás Vaše práce motivuje k rozvoji, učení se novému a hledání cest k překonávání překážek?

Možná patříte mezi ty, kteří v tomto mají jasno a svoji práci a profesi dělají s nadšením a vidí v ní smysl. Během práce nepřemýšlíte o tom, kdy bude padla. Sami od sebe hledáte další činnosti, které výsledky a průběh Vaší práce posunou zase o kus vpřed. Nemusí Vás někdo úkolovat, aby se dařilo Vám a Vašemu zaměstnavateli zvyšovat kvalitu služeb nebo výrobků. Buďte za to rádi. Nemá to tak každý.

Otázky výše a další otázky mohou být užitečné, pokud nechcete pouze chodit do zaměstnání a odsedět si stanovený čas a splnit přidělené úkoly, abyste získali mzdu. Odpověď na ně je prvním krokem k uvědomění si, kam by se Vaše kariéra mohla a měla vydat na cestu. Proč měla? Protože, když budete dělat, to co Vás baví a naplňuje a rozvíjí Vaše dovednosti, znalosti a osobnost, tak nejen že Vy se budete cítit dobře, ale i Vaši blízcí budou vedle sebe mít někoho spokojeného (pokud Vás netrápí ještě jiné věci mimo práci), a nakonec i širší okolí budete ovlivňovat tím, že Vaši energii budete využívat k pozitivním výsledkům a nebudete ji ventilovat do hledání viníků Vaší nespokojenosti mezi kolegy, spolucestujícími v hromadné dopravě, podle předpisů jezdícími řidiči, kteří Vám zavazí ve Vaší snaze překonat rychle cestu domů, když to v práci byla zase pruda a Vy se těšíte na domácí pohodu. To samozřejmě není bezpodmínečný výsledek nespokojenosti, někteří lidé si tenze z pracovního dne zvládají nechat na doma (pro děti a partnerky) nebo úspěšně potlačovat a neventilovat vůbec (a pak se divit proč nás bolí žaludek, proč máme zácpu, proč nás bolí v krku) 😉

Chcete něco v životě s prací a kariérou mít jinak?
1. Zamyslete se nad otázkami v úvodu.
2. Pokud obtížně hledáte odpovědi, můžete využít konzultací s kariérovým poradcem, koučem, psychologem apod. To jsou lidé, kteří jsou vycvičení praxí a vzděláním pomáhat svým klientům nacházet odpovědi, otázky, lákavé cesty i řešení, jak na to – můžete se inspirovat na www.posunse.cz
3. Pokud nacházíte snadno na otázky z úvodu odpovědi jiné než „nevím“, „nic“ apod., tak tyto činnosti, u kterých se cítíte dobře a užitečně začněte považovat za Vaše silné stránky, na kterých můžete dál stavět.
4. Soustřeďte se na své silné stránky a najděte způsob, jak je zúročit pro dobro své kariéry i Vašeho okolí – zájem o jiné oblasti práce ve firmě, podílení se na novém projektu, hledání jiné práce s vědomím, že chcete zúročit právě tyto silné stránky atd.
5. Jednou za týden až měsíc se znovu zamyslete nad tím, jestli je to stále stejné, nebo co se změnilo, jaké silné stránky přibyly, jaké nové činnosti jste zažili, a jak jste se u nich cítili.
6. Pokud jste strategicky a systematicky přemýšlející člověk, stanovte si třeba čeho chcete dosáhnout, co se má změnit, a kdy to má nastat, a tento plán Vaší kariéry porovnávejte průběžně s tím, co se děje.
7. Pokud jste intuitivní člověk schopen žít spokojeně tady a teď, sledujte, co se děje a třeba si můžete kreslit na papír průběžně symboly toho, co se stává ikonami Vaší kariéry.

Držím Vám palce. V případě, že se Vám nebude dařit v některém kroku, zkuste o tom s někým mluvit.
www.posunse.cz